Alergie, astma a atopie jsou stále častěji probíranými tématy v mnohých rodinách. Jak to, že u někoho vznikne nemoc již v dětství, jiný má jen atopii a další se stane alergikem až v dospělosti? Lze se tomuhle zdravotnímu problému nějak vyhnout nebo alespoň snížit pravděpodobnost výskytu?
Je to (nejen) v genech
Alergie s atopií jsou nemoci s vysokou genetickou predispozicí. To v praxi znamená, že člověk, v jehož nejbližší rodině se podobné potíže již vyskytly, nejspíše v průběhu života danou chorobou onemocní. Obecně pak lze říci, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že děti nemoc zdědí po svých rodičích. Konkrétně trpí-li oni:
- ekzémy,
- alergickou rýmou,
- záněty spojivek,
- astmatem.
Kdy se nemoc projeví?
Přestože předpoklady k nemoci jsou geneticky dané, období, kdy se objeví vlastní projevy, je neznámé. Existují ale tzv. spouštěcí faktory, které nemoc „aktivují“. Je jich poměrně hodně a patří k nim mimo jiné:
- kontakt s alergenem,
- u kojenců (v případě potravinové alergie) styk s danou potravinou,
- infekce a jiné nemoci,
- stres a vyčerpání,
- těhotenství.
Změny během života
U postižených osob nikdy nelze s jistotou říci, jak se bude onemocnění vyvíjet. Jsou známy případy dětí s velmi těžkými projevy atopické dermatitidy, které však v dospělosti neměly už jediný problém. Také se stává, že se alergikem člověk stane až ve zralém věku. Velký vliv na průběh choroby má pak účinnost léčby, vakcinace, vyloučení zdroje nemoci apod.
Nezapomínejte!
Je třeba si uvědomit, že alergicky podmíněné nemoci jsou naši „tišší spící nepřátelé“. Vzplanout mohou kdykoli, v jakémkoli věku. Proto v případě vleklých ekzémů, kašle, dušnosti, zánětů spojivek a rýmy je nutné na ně myslet a nebát se vyhledat lékaře. V případě, že se nemoc opravdu projeví, ale často spolu s léčbou rychle nastupuje i úleva od obtíží. Přestože vlastní choroba je zatím nevyléčitelná.
(jakr)
Zdroj: www.eczema.dermis.net