Trpíte alergickou rýmou? Pak si dobře hlídejte její léčbu. Pokud ji totiž zanedbáte, hrozí vám častější krvácení z nosu.
Při neléčené alergické rýmě probíhá v nosní sliznici alergický zánět, který vede k poruše její stavby a ke zvýšené tvorbě sekretů. Sliznice je překrvená, propustnější, křehčí a snadněji zranitelná. To vede ke snadnějšímu a častějšímu krvácení z nosu.
Alergie jde ruku v ruce s dalšími problémy
Kanadští lékaři provedli studii, které se zúčastnilo 557 dětí. Ukázali, že pětina dětí s nosními příznaky a pozitivními kožními alergologickými testy trpí opakovaným krvácením z nosu. Z těch, kteří mají pouze nosní příznaky, krvácí jen 9 % a z těch, kteří mají pozitivní pouze kožní testy, jen něco málo přes 3 %. Téměř třetina z těch, kdo doma mají kočku nebo psa, krvácela častěji. Naopak ti, kteří nemají ani příznaky, ani pozitivní testy, krvácejí jen ve dvou procentech.
Výsledky studie tak potvrzují, že alergická rýma vede k častějšímu krvácení z nosu.
K léčbě alergické rýmy se používá mnoho léků. Pro ty nejzávažnější případy jsou určeny nosní spreje obsahující kortikoidy. U 5–10 % takto léčených pacientů jsou pozorovány vedlejší účinky, jako jsou suchost nosní sliznice, tvorba krust a také větší sklon ke krvácení z nosu.
Tyto nežádoucí účinky jsou ale většinou vyvolány pouze nesprávným podáním nosního spreje, kdy je vstřikován přímo proti nosní přepážce. Správné podání má být k boční straně nosní stěny tak, aby se lék rovnoměrně rozprostřel na celou sliznici. Při správné technice podání spreje se tomuto nežádoucímu účinku lze vyhnout, a bude-li rýma na léčbě pod kontrolou, sníží se i četnost krvácení.
(van)
Zdroj: Murray A. B., Milner R. A., Ann Allergy Astma Immunol, 1995, 74, 30–33