Včelí nebo vosí bodnutí je pro většinu z nás jen nepříjemnou záležitostí, která po chvíli odezní. U některých lidí, jak u dospělých, tak i u dětí, ale může taky způsobovat závažnější alergické reakce až anafylaktický šok. Je třeba myslet na to, že reakce na bodnutí nemusí být vždy stejná. A právě proto je podstatné vědět, co v případě nouze dělat.
Jak vypadá reakce na včelí nebo vosí bodnutí?
Reakce na bodnutí lze rozdělit do několika skupin:
- Mírná reakce – oblast vpichu bolí, je začervenalá a oteklá. Do několika hodin reakce odezní. Takto reaguje většina lidí.
- Střední reakce – jde o vystupňovanou předchozí odpověď organismu. Kromě bolestivosti je místo vpichu extrémně zarudlé a oteklé. Může jít o otok velký až jako dlaň. Reakce odezní zhruba za týden. Pokud kdokoliv reaguje na bodnutí hmyzem tímto způsobem, je nutné s lékařem promluvit o léčbě a prevenci.
- Těžká reakce – v tomto případě mluvíme už o anafylaxi nebo až o anafylaktickém šoku, který může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou péči. Objevuje se zhruba u 3,5 % dětí a 7,5 % dospělých. Tento typ reakce se projevuje nejenom kožní reakcí, která může být doprovázena svěděním, vyrážkou ale také obtížným dýcháním, otokem hrdla a jazyka, slabým rychlým pulzem, nevolností, zvracením, průjmem, závratí, točením hlavy či ztrátou vědomí.
Jestliže dítě nebo taky dospělý (a to i ve starším věku) prodělá anafylaktickou reakci na bodnutí hmyzem, je vždy vhodné zvážit imunoterapii, protože v jejím případě lze bez nadsázky mluvit o život zachraňující léčbě a takzvané „vitální indikaci“. Tato léčba jako jediná umožní předcházet podobné reakci na bodnutí hmyzu v budoucnu.
Odstranit žihadlo, podat léky, volat záchranku
Jak reagovat, když vaše dítě bodnula včela?
- Odstraňte žihadlo – nejlepší by bylo vytáhnout žihadlo pinzetou. Tu ale u sebe mívá málokdo. Nejlepším řešením je žihadlo seškrábnout nehtem. Kdybyste se ho snažili vyndat prsty, mohli byste zatlačit na jedový váček a dítěti více uškodit než pomoct.
- Omyjte postižené místo – zasažené místo umyjte vodou a mýdlem. Poté ho můžete chladit buď proudem chladné vody, nebo chladným obkladem.
- Léky na bolest, krém s kortikoidy, antihistaminika – při střední reakci můžete využít některé z léků, které uleví od bolesti, otoku, začervenání a svědění. Dítěti je předepíše dětský lékař.
- Volejte 155 – pokud propukla alergická reakce, dítě bylo pobodáno v oblasti hlavy, úst nebo krku, okamžitě volejte záchranku. Dítě je ohroženo na životě.
- Použijte pohotovostní balíček – jestliže vaše dítě zažilo alergickou reakci na žihadlo, mělo by být vybaveno pohotovostním balíčkem. Neváhejte ho použít.
Pohotovostní balíček
Pohotovostní balíček by měl obsahovat čtyři typy léků:
- adrenalin v autoinjektoru,
- kortikoid v tabletách,
- antihistaminikum v tabletách,
- broncholytikum v aerosolu.
Všechny tyto léky se podílí na tlumení alergické reakce, než přijede záchranná služba. O tom, v jakém pořadí a dávkování je použít, vás poučí dětský lékař.
Než přijede záchranka
- Kontrolujte, jestli vaše dítě dýchá. V případě potřeby začněte resuscitovat.
- Uklidněte své dítě, že pomoc je na cestě.
- V případě postupujícího otoku odstraňte veškeré pevné oblečení, řetízky a náramky.
- Pokud má dítě příznaky šoku, položte ho na záda a podložte mu nohy zhruba o 30 cm výš než zbytek jeho těla.
Zabraňte hmyzímu bodnutí!
Prevence je velmi důležitá. Dbejte na to, aby se dítě vyhýbalo místům, kde je vyšší pravděpodobnost bodnutí (louky, skládky ovoce, včelíny, blízkost odpadkových košů), aby nenosilo květované pestré oblečení (především žluté barvy) a nechodilo naboso. Naopak se doporučuje používat repelenty, které hmyz odpuzují.
Co dokáže alergenová imunoterapie
Jak prevence hmyzího bodnutí, tak i symptomatická léčba, mj. v podobě antihistaminik, mají ve snaze předejít alergické reakci své místo. Na druhou stranu spoléhat na pohotovostní balíček není zcela optimální. Často se totiž stává, že si daný jedinec potřebné léky zapomene vzít s sebou, ve stresu si neaplikuje adrenalinové pero správně či jej hmyz bodne v nepřístupném terénu, kam se i záchranáři dostávají těžko.
Tedy život zachraňující léčba je jenom jedna a nic se nevyrovná tomu, když je vaše dítě (či vy sami) zdravé – tedy není alergické. Alergenová imunoterapie bývá úspěšná až v 96 % případů! Ve většině případů je léčba dobře tolerovaná, jen je nutné vzít v potaz, že jde o dlouhodobou terapii, obvykle po dobu pěti let (byť někteří pacienti nemají reakce na bodnutí hmyzem už po roce léčby). Tato specializovaná léčba je dostupná pouze u alergologa.
(rhl)
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bee-stings/symptoms-causes/syc-20353869
- https://www.healthline.com/health/allergies/bee-sting-anaphylaxis#prevention
- https://www.bez-alergie.cz/novinky/na-anafylaktickou-reakci-muzete-byt-pripraveni-dopredu-50903
- https://www.webmd.com/allergies/insect-stings
- https://www.bez-alergie.cz/nefarmakologicka-lecba-alergie
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/322075#how-common-are-bee-sting-allergies