Pokud jste alergik, moc dobře víte, co s vaším zdravotním stavem dokážou udělat stromy, květiny, tráva a pyly. Co ale dělat tehdy, máte-li zahradu, která potřebuje údržbu?
Léky nejsou všemocné
Zahrada a alergie nejdou moc dohromady. Pokud vaše symptomy zahrnují kýchání, ucpaný nos a pálení, pak jakýkoli pobyt v prostředí vyvolávajícím tyto příznaky bude přinejmenším znepříjemňující. Přecitlivělost na trávu se objevuje nejvíce pozdě zjara či začátkem léta, ale i na podzim, kdy se v trávě množí plísně. Problém může ale nastat prakticky kdykoli – někdy stačí si jen sednout na louku nebo se rozjet se sekačkou. Tehdy přicházejí na řadu léky, ty ovšem nemusí pomoci od všech známek alergie.
Předvídavost se vyplatí
Chcete minimalizovat příznaky alergie, a přesto na zahrádce pracovat? Pak je třeba dodržovat následující opatření:
- Po práci nebo pobytu venku často vyměňujte a perte své oblečení. Pyly se ze vzduchu zachytí a udržují na tkaninách. Také každodenní rychlá sprcha vás může zachránit od smrkání a kýchání.
- Při práci na zahradě či sekání trávy noste masku. Dostane se v každém obchodě se zahradními pomůckami. Důležité jsou i rukavice a dlouhé kalhoty.
- Pracujte venku ponejvíce tehdy, je-li zataženo. Pyly jsou totiž ve vzduchu přítomné hlavně v době, kdy je větrno a svítí slunce.
- Na zahrádku vysazujte květiny s nízkým alergenním potenciálem. Vyhýbejte se těm, které rozšiřují svůj pyl vzduchem.
- Doma používejte vzduchové HEPA filtry. Jsou schopné zachytit i drobné částice pylů, které se dostanou do bytu například otevřeným oknem. Stejně tak je důležité pořídit si dobrý vysavač.
Trpíte-li alergií, nechte raději trávu na zahradě posekat či zahrádku obdělat někým druhým. Pylům pak nedávejte šanci proniknout k vám domů – seká-li se poblíž tráva, nechávejte zavřená okna i dveře.
(skl)