Během těhotenství dochází k hormonálním změnám a také hormonální nerovnováze, která může mít za následek problémy s imunitním systémem. Tyto problémy pak mohou vyvolat například alergické reakce, a to nejen u alergiček, ale také u žen, které dosud žádnou alergií netrpěly.
Myslete na prevenci a zabraňte kontaktu s alergeny
V těhotenství je důležité mít na paměti tyto "antialergické" zásady:
- Nekouřit – a vyhýbat se také pasivnímu kouření.
- Vyvarovat se konzumace alkoholu.
- Dávat dobrý pozor na svůj jídelníček – některé potraviny mohou vyvolat alergii, proto je lepší je z těhotenského jídelníčku vyloučit. Patří sem především ořechy (arašídy), některé ryby, vejce, sezam. Nicméně není žádný důkaz o tom, že by dietní omezení pomohlo v prevenci vzniku alergie.
- Být opatrná při kontaktu se zvířaty – někteří domácí mazlíčci, především kočky, mohou vyvolat alergii.
- Vyvarovat se kontaktu s domácím prachem – úklid přenechte svému partnerovi.
- Nepřerušovat léčbu astmatu – Pokud máte diagnostikované astma, pak i jako těhotná musíte užívat léky, které vám lékař předepsal. Vždy o nich informujte svého gynekologa. Bezpečnost léků k léčbě alergie a astmatu není dostatečně prokázána. Obecně lze říct, že pokud léky musíte užívat, pak většinou výhody plynoucí z užívání léku převažují nad možnými riziky.
- Nepodstupovat imunoterapii – to se týká i tzv. prick testů, které vyvolávají alergické procesy v těle.
- Neužívat zbytečně volně prodejné léky – vždy se raději poraďte o vhodnosti užití.
Mnoho žen, které dosud žádnou alergii neměly, mají v těhotenství v důsledku hormonálních změn ucpaný nos, rýmu a kýchání. Tyto příznaky, které vypadají jako alergie, vlastně alergií nejsou. Proto je ale důležité určit základní příčiny symptomů ještě před zahájením užívání léků na alergii.
(aši)
Zdroj: www.aboutallergy.net