Alergická rýma se dá léčit, ale většinou je třeba léčit dlouhodobě a také zachovávat určitá opatření, jako nevystavovat se zbytečně alergenu.
Léčba alergické rýmy se dá rozdělit na tři části:
- farmakologická léčba (užívání léků)
- specifická imunoterapie alergenem
- obecná režimová opatření
Farmakologická léčba
Existuje několik skupin léků, které se používají k léčbě alergické rýmy. Ve stručnosti je uvádíme v následujícím přehledu:
- Antihistaminika – tyto léky působí proti účinkům histaminu, látky, která dráždí nosní sliznici a způsobuje tak příznaky alergické rýmy. Antihistaminika zmírňují svědění, kýchání i nadměrnou nosní sekreci. Zlepšují také příznaky alergického zánětu spojivek, jako jsou svědění a pálení očí, slzení a otok víček. Účinek antihistaminik na nosní obstrukci není výrazný. Antihistaminika se prodávají ve formě tablet, očních kapek a nosních sprejů.
- Kortikosteroidy – tyto léky se při léčbě alergické rýmy užívají většinou ve formě sprejů a kapek, protože užívání tablet má závažné nežádoucí účinky. Steroidy mají silné protizánětlivé účinky a jejich působení je velmi rychlé. Kortikosteroidy potlačí svědění i kýchání, sníží nadměrnou nosní sekreci a zlepšují nosní průchodnost. Steroidy zmírňují i příznaky alergické konjunktivitidy.
- Dekongestiva – do této skupiny patří léky, které zlepšují nosní průchodnost. Jejich účinek je velmi rychlý a dobrý, ale užívání těchto léků se příliš nedoporučuje. Příznivý účinek totiž po čase vyprchá a nosní průchodnost se ještě zhorší, tentokrát už neléčitelně. Proto dekongestiva užíváme jen výjimečně a krátkodobě.
Obecná opatření
Hlavní zásadou v léčbě alergické rýmy je vyhýbat se alergenu, jak je to jen možné. Je proto žádoucí poznat alergen, který konkrétně způsobuje pacientovy obtíže, a toho se potom vyvarovat. Ne vždy je to však možné. Pak se alespoň v případě pylu vyhýbáme rozkvetlým loukám a podobnému prostředí. Za letních nocích se nedoporučuje otvírat okno, protože čerstvý vzduch s sebou nese také množství pylových částic.